Test opterećenja srca (ergometrija) je neinvazivna dijagnostička metoda, koja se koristi u kardiologiji da bi se utvrdio uticaj fizičkog opterećenja na funkcionisanje srca. Pacijent se izlaže opterećenju tako što hoda po pokretnoj traci ili vozi ergobicikl. Na ovaj način se mogu otkriti poremećaji srčanog ritma, suženja u krvnim sudovima, ali i skriveni poremećaji u srčanom radu koji ne mogu da se otkriju u stanju mirovanja.
***
PRVA poliklinika nalazi se na Vračaru u Krunskoj 38.
📌 ZAKAŽITE PREGLED
📞 POZOVITE NAS
Zašto se izvodi test opterećenja?
Test opterećenja srca se izvodi da bi se:
- otkrila, dokazala i pratila ishemijska bolest srca, odnosno suženja na srčanim arterijama koje dovode krv i kiseonik do srčanog mišića
- otkrile ili potvrdile sumnje na prisustvo aritmija (poremećaja srčanog ritma)
- otkrili skriveni znaci popuštanja snage srčanog mišića
- pratile oscilacije krvnog pritiska i pulsa pri fizičkom naporu
- pratila dejstva i uspešnost dosadašnje propisane terapije (lekova).
Kako se izvodi test opterećenja?
Test opterećenja zahteva da se prvo pacijentu izmere krvni pritisak i puls u stanju mirovanja. Zatim se izmere visina i težina pacijenta, odnoso izračuna se njegov indeks telesne mase. Potom se postavljaju elektrode i teleadapter.
Prvi način za izvođenje testa opterećenja srca izgleda tako što pacijent hoda po pokretnoj traci, dok se postepeno povećava njen nagib, a time i fizičko opterećenje.
Drugi način izvođenja testa opterećenja je da pacijent vozi ergobicikl, pri čemu se fizičko opterećenje za pacijenta povećava tako što se postepeno povećavaju brzina i otpor na biciklu.
Sve vreme pacijent ima na sebi EKG elektrode, teleadapter i Holter EKG-a.
Tokom izvođenja testa mere se sledeći parametri:
- električna aktivnost srca (EKG)
- visina arterijskog krvnog pritiska
- broj otkucaja srca u minuti
- subjektivne tegobe pacijenta (lupanje ili preskakanje srca, gušenje, bol u grudima, zamor, vrtoglavica, nesvestica).
Test traje oko 30 minuta. Posle testa pacijent popije malo vode i miruje izvesno vreme.
Šta otkriva test opterećenja?
Test opterećenja srca može otkriti:
- ishemijsku bolest srca
- artimije (poremećaje srčanog ritma)
- srčanu slabost
- da propisana terapija koju pacijent uzima nema zadovoljavajuće efekte ili je treba korigovati, u smislu doze i vremena uzimanja.
Priprema za test opterećenja
Test opterećenja zahteva pripremu. Prvenstveno je neophodno da se sa svojim kardiologom konsultujete o tome koje lekove smete, a koje nikako ne smete da uzmete pre testa.
Priprema podrazumeva sledeće:
- Veče pre testa i na dan testa, pacijenti koji su na terapiji betablokatorima trebalo bi da ih izostave, jer su to lekovi koji usporavaju srčani ritam. Među njih spadaju: Presolol, Concor, Dilatrend, Tensec, Dilacor itd.
- Na dan testa treba izostaviti iz terapije i koronarne diletatore (Monizol, Dicoran i sl.) i antiaritmike (Propafen, Amidoran).
- Obavezno treba da uzmete redovnu terapiju protiv povišenog krvnog pritiska.
- Poželjno je da je pacijent prethodno uradio ultrazvučni pregled srca i da je na dan testa uradio laboratorijsku analizu merenja kalijuma u serumu.
- Preporučuje se da pacijent pojede lagan obrok 2-3 sata pre testa kako ne bi došlo do prevelikog pada nivoa šećera u krvi (hipoglikemije).
- Na dan izvođenja testa zabranjeno je konzuiranje kafe, crnog i zelenog čaja, koka-kole i ostalih napitaka koji sadrže kofein.
- Pacijent ne sme da puši pre testa.
- Dijabetičari treba da pojedu lagan obrok i uzmu svoju redovnu terapiju (tablete). Međutim, ukoliko su na insulinu, trebalo bi da smanje njegovu dozu za 2-4 jedinice.
- Astmatičari koji koriste pumpice sa kortizonskim preparatima, treba da je ponesu sa sobom.
- Žene ne bi trebalo da rade test za vreme menstruacije.
- Potrebno je da tokom testa nosite udobnu sportsku odeću i obuću (patike).
Benefiti testa opterećenja
Test opterećenja je posebno značajan za one pacijente kod kojih u stanju mirovanja ne mogu da se primete nepravilnosti u radu srca ili znaci popuštanja srčanog mišića. Ovim testom mogu da se provere efekti i uspešnost dosadašnje terapije. Ukoliko se utvrdi da terapija nije delotvorna ili ima neka neželjena dejstva, lekar može da je koriguje ili zameni.
***
PRVA poliklinika nalazi se na Vračaru u Krunskoj 38.
📌 ZAKAŽITE PREGLED
📞 POZOVITE NAS