Kordocenteza

Kordocenteza je invazivna prenatalna dijagnostička metoda kojom se otkrivaju hromozomske anomalije kod ploda, kao i neke infekcije i druge bolesti.

Kordiocenteza podrazumeva uzimanje uzorka krvi ploda iz pupčane vrpce kako bi se odredio broj i izgled hromozoma i tako utvrdilo prisustvo neke genetičke anomalije (hromozomopatije), ali i infekcija i nekih drugih bolesti.

***

PRVA poliklinika nalazi se na Vračaru u Krunskoj 38.

📌 ZAKAŽITE PREGLED

📞 POZOVITE NAS

Zašto se radi kordocenteza?

Korodocenteza se radi između 21. i 23. nedelje trudnoće, ako rezultati neinvazivnih prenatalnih skrining testova, ekspertskog ultrazvuka, biopsije horionskih čupica ili amnicenteze ukazuju na genetičke anomalije kod ploda. Radi se i umesto amnicenteze, ako je trudnica iz bilo kod razloga propustila termin za tu proceduru.

Kordocenteza se radi sa ciljem da bi se kod ploda otkrile:

Napomena: Kordocentezom se ne mogu otkriti oštećenja neuralne cevi.

Procedura je rizična i po majku i po bebu, pa se radi samo na izričit zahtev lekara kada ne postoji ni jedna druga opcija. Rizik od pobačaja je između 1% i 2%. Ostali rizici uključuju krvarenje, infekciju i prevremeno pucanje membrana vodenjaka.

Kako se izvodi korocenteza?

Kordocenteza se radi pod kontrolom ultrazvuka. Trudnica leži na leđima na ginekološkom stolu. Koža trbuha se dezinfikuje i na nju nanese gel koji prenosi ultrazvučne talase. Ultrazvučnim aparatom se precizno locira pupčana vrpca. Potom se veoma tankom i dugačkom šupljom iglom probadaju trbuh trudnice i zid materice kako bi se prišlo pupčanoj vrpci i iz nje pomoću šprica uzeo uzorak krvi. Igla se vadi, a zatim se uzorak krvi šalje u laboratoriju na analizu. Rezultati se obično dobijaju kroz 72 sata.

Po završetku procedure, srčana radnja bebe se još malo prati putem ultrazvuka jer može da dođe do privremenog usporavanja srčanog ritma. Trudnica može da oseti grčenje materice. Potrebno je da trudnica miruje ostatak dana, a već sutradan može da se vrati obavljanju svojih uobičajenih aktivnosti.

Ako trudnica primeti vaginalno krvarenje ili dobije povišenu temperaturu, treba da se javi svom lekaru.

Priprema za kordocentezu

Kordocenteza, ako se radi posle 23. nedelje trudnoće, zahteva da trudnica ništa ne jede i ne pije posle večere dan pre zakazane procedure. Ovakva priprema se radi jer nekada može da dođe do komplikacija koje zahtevaju hitan carski rez.

Benefiti korodocenteze

***

PRVA poliklinika nalazi se na Vračaru u Krunskoj 38.

📌 ZAKAŽITE PREGLED

📞 POZOVITE NAS

Naše usluge Naš tim Zakažite pregled