Reumatološki pregled se radi sa ciljem da se otkriju uzroci tegoba na koje se pacijent žali, postavi dijagnoza i započne lečenje određene bolesti koštano-zglobnog sistema i/ili vezivnih tkiva. Skoro svako ima bolove u mišićima ili zglobovima s vremena na vreme. Ali ako ti bolovi traju nekoliko dana ili duže, možda bi bilo dobro da posetite reumatologa. Rana dijagnostika i nega mogu sprečiti oštećenja zglobova, mišića i tetiva, kao i preduprediti razvoj ili komplikacije nekih reumatskih oboljenja. Takođe, odlazak na reumatološki pregled savetuje se osobama koje primete simptome autoimunih bolesti, posebno ako pacijent ima porodičnu istoriju ovih stanja.
***
PRVA poliklinika nalazi se na Vračaru u Krunskoj 38.
📌 ZAKAŽITE PREGLED
📞 POZOVITE NAS
Reumatološki pregled obavlja specijalista interne medicine sa subspecijalizacijom iz oblasti reumatologije ili specijalista fizikalne medicine i rehabilitacije sa subspecijalizacijom iz oblasti reumatologije. Reumatolozi se bave dijagnostikom i lečenjem degenerativnih i zapaljenskih bolesti zglobova, ali i vanzglobnim reumatizmom (upalama tetiva, ligamenata i mišića) i sistemskim bolestima vezivnog tkiva. Te reumatske bolesti mogu da zahvate i kožu, krvne sudove, nerve i većinu unutrašnjih organa.
Zabluda je da su reumatske bolesti vezane samo za starije životno doba. Od reumatkih bolesti mogu obole svi, pa čak i deca od 4. godine života (juvenilni idiopatski artritis).
Šta obuhvata reumatološki pregled?
Reumatološki pregled obuhvata:
- Razgovor sa pacijentom (uzimanje lične i porodične anamneze)
- Uvid u prethodnu medicinsku dokumentaciju (laboratorijske analize, rendgenski snimak, snimak skenerom, magnetnom rezonancom)
- Klinički pregled
- Eventualno upućivanje pacijenta na dodatnu dijagnostiku
- Postvaljanje dijagnoze i propisivanje terapije.
Kada se radi reumatološki pregled?
Reumatološki pregled se radi ako se pacijent žali na neke od simptoma reumatskih bolesti kao što su:
- Bolovi u vratu, leđima, tetivama, ligamentima i mišićima
- Uporan bol, otok, crvenilo i osećaj topline u zglobovima
- Jutarnja ukočenost u zglobovima koja traje duže od sat vremena
- Ograničena pokretljivost zglobova
- Pojava promena na koži (osipi, modrice, crvenilo) uz pogoršanje opšteg stanja
- Crvenilo na licu u obliku leptira i osetljivost na sunce
- Suvoća očiju i usta
- Otečenost velikog prsta na nozi
- Pogoršanje tegoba kada je hladno vreme i pri promeni vremena
- Izražen osećaj malaksalosti, brzo zamaranje i nedostatak energije.
Kako se izvodi reumatološki pregled?
Reumatološki pregled započinje razgovorom sa pacijentom, odnosno uzimanjem lične i porodične anamneze. Pacijent reumatologu saopštava koje i kakve tegove ima, kada se javljaju i koliko drugo traju. U ličnu anamnezu spadaju podaci o svim bolestima od kojih je pacijent do tada bolovao, o bolničkim lečenjima, operacijama, hroničnim bolestima i redovnoj terapiji. Porodična anamneza obuhvata podatke o bolestima u široj i užoj porodici, naročito one u vezi sa naslednim bolestima, karcinomima, dijabetesom, bolestima kardiovaskularnog sistema itd.
Zatim reumatolog pregleda donetu medicinsku dokumentaciju (ako postoji). Za postavljanje dijagnoze reumatskih bolesti su najčešće potrebni laboratorijski nalazi krvi i mokraće ili rendgenski snimci, snimci magnetnom rezonancom, pa je veoma korisno ako ih pacijent donese na pregled.
Klinički reumatološki pregled obuhvata posmatranje i opipavanje bolnih delova tela, proveravanje pokretljivosti zglobova, slušanje rada srca i pluća stetoskopom. Ako pacijent nije već doneo nalaze potrebe za postavljanje dijagnoze, reumatolog će ga uputiti da uradi određene laboratorijske analize krvi i mokraće ili neke dodatne procedure. U zavisnosti na koju se bolest sumnja, pacijent se može uputiti na: kapilaroskopiju, analizu sinovijalne tečnosti, test salivacije, Širmerov test, DEXA merenje gustine kostiju, ultrazvučni pregled određenih delova tela, rendgenski snimak, snimak magnetnom rezonancom itd.
Na kraju, reumatolog postavlja dijagnozu i propisuje odgovarajuću terapiju.
Koje bolesti otkriva reumatološki pregled?
Reumatološki pregled može da otkrije različite reumatske bolesti među koje spadaju:
- Upale tetiva, pripoja tetiva i mišića
- Osteoartritis (artroza), odnosno degenerativne promene velikih zglobova (kuk, koleno) i malih zglobova šaka
- Zapaljenske bolesti zglobova: reumatoidni artritis, psorijazni artritis, Behterev sindrom, enteropatijski artritis, reaktivni artritis, giht, pseudogiht
- Sistemske autoimune bolesti vezivnog tkiva: sistemska skleroza, sistemski eritremski lupus, polimiozitis, dermatomiozitis, vaskulitisi
- Sjorgenov sindrom
-Fibromialgija
- Juvenilni idiopatski artritis.
Priprema za reumatološki pregled
Reumatološki pregled ne zahteva nikakvu posebnu pripremu.
Benefiti reumatološkog pregleda
Reumatske bolesti često mogu da dovedu do ozbiljnog stepena invaliditeta i lošeg kvaliteta života ako se sa adekvatnim lečenjem ne započne blagovremeno. Pri pojavi prvih znakova bolesti treba se obratiti reumatologu radi pregleda i započinjanja lečenja.
Reumatolog može da:
- proceni stanje vaših zglobova
- otkrije oboljenje u ranoj fazi
- blagovremeno počne lečenje
- spreči zdravstvene komplikacije.
***
PRVA poliklinika nalazi se na Vračaru u Krunskoj 38.
📌 ZAKAŽITE PREGLED
📞 POZOVITE NAS