Kontracepcija predstavlja skup mera, postupaka i metoda kojima se sprečava da dođe do neželjene trudnoće.
***
PRVA poliklinika nalazi se na Vračaru u Krunskoj 38.
📌 ZAKAŽITE PREGLED
📞 POZOVITE NAS
Zašto se radi kontracepcija?
Kontracepcija ima sledeće ciljeve:
- da se izbegnu abortusi
- spreči ugrožavanje reproduktivnog zdravlja, odnosno plodnosti žene i njenog života
- planiranje porodice
- da se svaka trudnoća završi rođenjem željenog deteta.
Koji su načini kontracepcije?
Kontracepcija može da se pouzdano sprovede na više načina:
- Mehanički: kondomima (muškim i ženskim), dijafragmom, cervikalnom kapom, bakarnom spiralom, spermicidnim sredstvima (gelovima)
- Hormonski: kontraceptivnim pilulama, pilulom „dan posle“, flasterima, kontraceptivnim prstenom, progesteronskom spiralom, depo Provera injekcijama
- Sterilizacijom: žene se mogu sterilisati podvezivanjem jajovoda, a muškarci podvezivanjem semenovoda.
Od čega zavisi izbor kontraceptivne metode?
Kontracepcija se prilagođava svakoj ženi i paru pojedinačno. Izbor metode kontracepcije zavisi od više faktora, a neki od njih su:
- Opšte zdravlje žene, odnosno prisustvo nekih hroničnih bolesti (dijabetes, hipertenzija, migrene, duboka venska tromboza, oboljenja jetre, istorija hormonski zavisnih kancera itd)
- Moguća neželjena dejstva kontraceptivnog sredstva (prevashodno hormonskih preparata)
- Godine žene
- Da li je žena već rađala ili nije
- Da li želi uskoro da ostane trudna ili ne želi više da rađa
- Učestalost seksualnih odnosa
- Da li ima stalnog partnera ili često menja partnere (da li je potrebna istovremena zaštita od seksualno prenosivih bolesti)
- Da li će žena biti u situaciji da kontraceptivno sredstvo koristi na ispravan način svaki put.
Nakon ginekološkog pregleda i podrobnog razgovora sa ginekologom, uz uzimanje celokupne lične i porodične istorije bolesti, donosi se odluka o izboru kontraceptivne metode.
Kako se koriste kontraceptivna sredstva?
Kontracepcija se postiže pomoću sledećih sredstava:
- Kondomi: Muški kondomi se stavljaju na polni ud (penis), dok se ženski kondomi postavljaju u vaginu i to pri svakom novom odnosu novi kondom. Najčešće su napravljeni od lateksa i predstavljaju fizičku barijeru koja sprečava da sperma dođe do grlića materice. Ako je osoba alergična na lateks, onda mora da potraži kondome napravljene od nekog drugog materijala ili da se odluči za neki drugi vid kontracepcije. Pravilno primenjen kondom štiti od trudnoće 85%, a ženski kondom 79%. Kondomi štite i od seksualno prenosivih bolesti.
- Dijafragma i cervikalna kapa se postavljaju svaki put pred odnos tako da pokrivaju grlić materice i tako sprečavaju začeće. Dijafragma mora da ostane u vagini još najmanje 6 sati posle odnosa.
- Spirala (bakarna) je zadržala ovaj naziv, ali je savremena spirala zapravo od plastike u obliku slova T, obmotana bakarnom žicom. Postavlja je ginekolog u šupljinu materice. Pored toga što predstavlja i mehaničku barijeru, bakarni joni deluju tako što zgušnjavaju sluz iz grlića materice i tako sprečavaju prodor spermatozoida u matericu i da se eventualno oplođena jajna ćelija usadi u zid materice. Neke spirale imaju dodatak srebra ili zlata koji štite od mikroorganizama. Dejstvo spirale može da traje i do 10 godina. Efikasnost zaštite od trudnoće je 99%.
- Spermicidna sredstva (gelovi) se stavljaju u vaginu pri svakom odnosu. Deluju tako što „ubijaju“ spermatozoide pre nego što uđu u matericu. Efikasnost zaštite od trudnoće je 72%.
- Kontraceptivne pilule najčešće predstavljaju kombinaciju hormona (estrogena i progesterona) u malim dozama. Na ovaj način se sprečava ovulacija (izbacivanje jajne ćelije iz jajnika), a istovremeno sekret oko grlića materice postaje gušći, pa time sprečava ulazak sperme u matericu. Pilule se moraju uzimati svakog dana u približno isto vreme. Najčešće se uzimaju 21 dan uzastopno, a onda se pravi pauza od 7 dana za vreme menstruacije. Ako se neredovno uzimaju, pilule na pružaju dovoljnu zaštitu od trudnoće. Idealni kandidati za ovu vrstu kontracepcije su žene do 35. godine života, koje nisu rađale, nepušači, bez lične i porodične istorije raka dojke/grlića materice/jajnika. Zaštita od trudnoće je 91%.
- Pilula „Dan posle“ zapravo i nije metoda kontracepcije. Ona se koristi jednokratno u slučajevima kada je postojao odnos bez zaštite, žena zaboravila da uzme kontraceptivnu pilulu tog dana ili je zaštitno sredstvo (kondom) bilo oštećeno (puklo). Ova pilula deluje tako da sprečava da se eventualno oplođena jajna ćelija zakači za zid materice i omogući razvoj ploda.
- Flasteri se stavljaju na kožu na neki deo tela na kome neće smetati. Menjaju se jednom nedeljno, uz pauzu od 7 dana svakog meseca. Flasteri sadrže hormone koji se resorbuju kroz kožu i sprečavaju ovulaciju. Zaštita od trudnoće je 91%.
- Kontraceptivni prsten takođe sadrži hormone koji deluju kao i svi ostali hormonski kontraceptivi. Postavlja se u vaginu i menja se na svakih mesec dana. Zaštita od trudnoće je 91%.
- Progesteronska spirala je plastični ili silikonski uložak u obliku slova T dužine nekoliko centimetara sa rezervoarom u kome se nalazi hormon koji se postepeno oslobađa. Postavlja se u matericu gde može da ostane i do 5 godina. Deluje na zgušnjavanje cervikalne sluzi (sluzi iz grlića materice), pa tako sprečava da spermatozoidi uđu u matericu. Sa druge strane, dovodi do stanjivanja endometrijuma (sluznice materice), pa tako otežava da materica prihvati oplođenu jajnu ćeliju, a kod nekih žena sprečava se i ovulacija. Spiralu postavlja ginekolog u ordinaciji. Efikasnost zaštite od trudnoće je 99%.
- Depo Provera injekcije sadrže hormon progestin. Daju ih ginekolozi ili medicinske sestre u ordinaciji u ruku ili debelo meso na svaka 3 meseca. Efikasnost zaštite od trudnoće je 94%.
- Sterilizacija je trajna metoda kontracepcije. Ona se primenjuje kada su žena, muškarac ili par 100% sigurni da u budućnosti ne žele više da dobiju dete. Za ovu metodu se najčešće odlučuju parovi koji već imaju više dece. Kod žena se podvezuju jajovodi, pa se tako sprečava da jajne ćelije dođu do materice. Kod muškaraca se povezuju semenovodi, pa sperma ne može da izađe kroz penis. Efikasnost zaštite od trudnoće je 99%.
Benefiti kontracepcije
Kontracepcija je izuzetno važna jer se radi o preventivnim metodama kojima se štiti zdravlje i život žene.
- Sprečava se nastanak neželjene trudnoće.
- Izbegavaju se rizici koje nosi namerni prekid trudnoće (abortus). Abortus je ozbiljna procedura koja može da dovede do komplikacija, infekcija (čak i sepse) i ugrozi život žene. Posledica abortusa može da bude neplodnost.
- Omogućava planiranje porodice, odnosno rađanje samo planirane i željene dece.
***
PRVA poliklinika nalazi se na Vračaru u Krunskoj 38.
📌 ZAKAŽITE PREGLED
📞 POZOVITE NAS
Spec. ginekologije i akušerstva, perinatolog
Specijalista ginekologije i akuserstva