CTG (kardiotokografija) je neinvazivna dijagnostička metoda kojom se u trećem trimestru trudnoće prate kontrakcije materice i rad srca bebe. Ova procedura ne nosi nikakve rizike ni po trudnicu ni po bebu.
Obično se radi u 36. nedelji trudnoće, čim trudnica uđe u 9. mesec trudnoće, a zatim na svakih nedelju dana sve do termina za porođaj. Može da se radi i tokom porođaja.
Kada i koliko često je CTG potreban Vama i Vašoj bebi, najbolje će odrediti ginekolog koji prati trudnoću.
***
PRVA poliklinika nalazi se na Vračaru u Krunskoj 38.
📌 ZAKAŽITE PREGLED
📞 POZOVITE NAS
Zašto se radi CTG?
CTG (kardiotokografija) se radi kako bi se pratile Brakson-Hiksove kontrakcije, odnosno pripremne kontrakcije materice i registruje se rad srca bebe. Cilj CTG snimanja je da se utvrdi:
- da li beba dobija dovoljno kiseonika iz posteljice
- da li kontrakcije materice (koje trudnica još uvek ne oseća) utiču na bebu, njeno stanje i broj otkucaja njenog srca
- jačinu kontrakcija, jer kontrakcije jače od 60 mogu da ukažu na otvaranje grlića materice, a jače od 80 na početak porođaja. Ovakav nalaz pre 37. nedelje trudnoće, ukazuje na početak prevremenog porođaja.
CTG je neophodan:
- trudnicama koje imaju dijabetes
- trudnicama koje su Rh negativne (a plod Rh pozitivan)
- trudnicama koje imaju povišen krvni pritisak (hipertenziju), oboljenja štitaste žlezde, hematološka oboljenja
- kada je u pitanju prenesena trudnoća.
Sva ova stanja mogu da se odraze na stanje ploda.
CTG može da se radi i pre 9. meseca trudnoće:
- Ako su pokreti bebe sporiji i ređe se javljaju
- Ako je ultrazvukom ustanovljen manjak plodove vode
- Ako postoji problem sa posteljicom zbog koga postoji rizik da beba ne dobija dovoljno kiseonika, što direktno utiče na rad bebinog srca
- Ako trudnica nosi više od jedne bebe
- Ako su prethodno dijagnostikovani trudnički dijabetes i povišen krvni pritisak
- Ako je beba mala, ne razvija se prema očekivanjima ili je krenuo prevremeni porođaj.
Kako se radi CTG?
CTG procedura se radi dok trudnica leži na boku ili na leđima sa dva pojasa oko trbuha. Na trbuh trudnice se prvo nanese gel koji omogućava prenošenje ultrazvučnih talasa. Na jedan pojas se priključuje monitor koji meri puls bebinog srca. On ima dva diska prečnika teniske loptice. Jedan beleži bebin puls, a drugi pritisak na trbuh majke. Drugi pojas služi za merenje kontrakcija materice. Da bi se pratio srčani rad bebe, neophodno je da ona bude budna i aktivna da bi se ti rezultati merenja uporedili sa onima u stanju mirovanja. Lekar će od trudnice tražiti da pritisnete dugme kada oseti pokrete bebe. Normalan broj otkucaja srca bebe je između 110 i 160. Kardiotokografijom se beleže promene bebinog pulsa, da li dolazi do ubrzavanja ili usporavanja srčanog ritma. Ako plod u materici nije aktivan ili spava, trudnici se savetuje da se malo prošeta kako bi se beba aktivirala.
CTG pregled traje oko 20 minuta, ako je beba budna i aktivna. Ako beba nije aktivna, onda snimanje može da traje i do 60 minuta.
Priprema za CTG
CTG ne zahteva nikakvu posebnu pripremu.
Benefiti CTG
CTG je bezbedna, bezbolna i neškodljiva dijagnostička metoda kojom može da se prati stanje bebe i rad njenog srca nakon 36. nedelje trudnoće tj. pre porođaja, ali i tokom porođaja. CTG pomaže da se otkrije početak prevremenog porođaja, ili pokaže nalaze zbog kojih je neophodno hitno indukovati porođaj ili izvesti Carski rez (naročito ako plod ne dobija dovoljno kiseonika, pa mu je rad srca ugrožen).
***
PRVA poliklinika nalazi se na Vračaru u Krunskoj 38.
📌 ZAKAŽITE PREGLED
📞 POZOVITE NAS
Spec. ginekologije i akušerstva, perinatolog
Specijalista ginekologije i akuserstva